top of page

Vad ska vi äta idag? Enkla fasterecept

Fastan inför Kristi födelse har börjat. Det finns många myter om fastemat: att det är dyrt, att det är tråkig mat, att man inte blir mätt på den eller att det är farligt för hälsan att fasta. Tvärtom! Det finns mycket enkelt och billigt man kan laga under fastan som ändå är gott, näringsrikt och mättsamt.


Det är inte meningen att vi ska köpa kryddor från jordens alla hörn, dyra, processade sojaprodukter eller färdiga veganrätter för att äta fastemat. De heliga fäderna säger att vi istället bör äta enkelt och ge de pengar vi sparar genom fastan till de fattiga.

Vi presenterar därför nu en ny sektion på vår hemsida med några recept på fastemat som är billiga och lätta att göra med syfte att hjälpa dem som fastar att upptäcka glädjen med det enkla. Linser, bönor och ärtor är mycket nyttiga och mättande proteinkällor som kan varieras i det oändliga!


Se fasterecept under menyn "Ortodoxa kyrkan" och ha en god och enkel fastetid!

Komentarze


bottom of page