top of page

Utflykt med Liturgi i Helige Josefs kapell


När vår Metropolit och alla från Grekland besöker Sverige nu snart, besöker de på torsdagen klostret i Grillby och fortsätter sen till Helige Josefs kapell i Järbo. Det kommer troligtvis inte att finnas plats i bilar för flera församlingsmedlemmar att följa med på den resan. Men alla som vill och kan är välkomna att åka allmänna kommunikationer och komma upp till Järbo. Det finns tre alternativa avgångstider från Stockholm Resecenter (mittemot Centralen) på torsdagen: kl 14, kl 17 och kl 18:30. Enkel resa kostar 160:- och tar 2,5 timmar till Sandviken. Där hämtar vi med bil. Övernattning på en föreningsgård nära oss. Ta med egna lakan och handduk, allt annat finns. Fredag morgon Liturgi i Helige Josefs kapell tillsammans med Metropolit Cyprianos, hela sällskapet från Grekland samt Fader Anders, våra nunnor, m.fl. Därefter lunch och återresa till Stockholm med SGS-bussen fredag kl 13:55 eller 17:10. Tillbaka i Stockholm ca 2,5 timme senare.

torsd em/kväll - fred em/kväll: 20 maj/2juni - 21 maj/3 juni Meddela Marjo & Lärkan om Du kommer + boka Din bussbiljett!

VARMT VÄLKOMNA!コメント


bottom of page