top of page

PILGRIMSRESA TILL DET HELIGA LANDET i oktober 201821-26 oktober 2018 kommer en pilgrimsresa till det Heliga landet att anordnas i vår synod med guidning på engelska av Biskop Ambrosios från Helige Kyprianos och Justina kloster, Grekland.

Platser som bl.a. kommer att besökas under resan: Alla heliga platser inom och utanför Jerusalems murar, t.ex.: Uppståndelsekyrkan med Kristi heliga grav, Golgata, berget Sion, Getsemane, platsen för Kristi himmelsfärd, Oljeberget, Betania, Betlehem, Jordanfloden och många kloster runt Jeriko, Frestelsernas berg, båttur på Tiberias sjö, Galliléen, Nasaret, Kana, berget Tabor och många fler.

Pris: 690 Euro. Ingår: övernattningar på mycket bra hotell, frukost- och middagsbuffé varje dag, flygtransfer, transporter med buss med luftkonditionering.

Obs! Flygbiljetten ingår ej i priset utan bokas och betalas på egen hand eftersom deltagare kommer även från andra länder. Biljetten bör bokas med ankomst Tel Aviv senast kl. 10.00 21 oktober och återresa 26 oktober på eftermiddagen. Antal deltagare är begränsat till 50 personer och många har redan anmält sig. Först till kvarn…

Sista anmälningsdag: 31 maj

Anmälan eller frågor till de grekiska researrangörerna FOREVER TRAVEL ATHENS, Andreas & Maria Kalliakmanis på: akalliakmanis.net@gmail.com

Moder Magdaleni från Heliga Philotheis kloster kan även svara på frågor om resan på: hpkloster@ortodoxakyrkan.se


コメント


bottom of page