top of page

Ny bok om förgyllning av ikoner


Lär dig förgylla ikoner

Tvåspråkig (finska-svenska), 157 sidor.

Pris: 465 kronor Går att beställa i Sverige från: jessikon@mail.com I Finland och övriga länder från: www.ortiko.com


Författarna till denna bok är två mycket duktiga och erfarna ikonmålare och kursledare för ikonmålning. De har lärt sig olika sorters ikonförgyllningar på ikonkurser runt om i världen som de provat på egen hand och i denna bok delar de med sig av sina recept och erfarenheter. Steg för steg kan man följa detaljerade instruktioner hur man kan göra olika förgyllningar, ornament, reliefer och dekorationer med guld, allt belyst med vackra fotografier av färdiga ikoner såväl som från arbetsprocessen.


Se urval från sidor i boken på video nedan:


Comments


bottom of page