top of page

Gudstjänstprogram för Heliga Veckan och Påsk 2020

Vi kommer att fira den Stora och Heliga veckan och Ortodox Påsk som vanligt trots Corona-pandemin, MEN vi vädjar till alla sjuka, äldre och i riskgrupper att stanna hemma! I kyrkan håller vi ett avstånd på minst 2 meter till varandra. Går inte detta avstånd att hålla så kommer vi stänga kyrkan för fler besökare. Vi kommer inte tillåta mer än cirka 20 personer i kyrkan.

Vi kommer INTE servera någon mat eller kyrkkaffe vid något tillfälle, tyvärr. Alla ombedes bege sig skyndsamt hem efter gudstjänst, då vi enligt Folkhälsomyndigheten ska minska våra sociala kontakter. Du gör alltså bäst i att be i Ditt hem! På vår hemsida finns gudstjänsttexter som Du kan använda. Du kan också följa vissa gudstjänster som kommer att livesändas på vår Facebook-sida: https://www.facebook.com/KonstantinHelenaForsamling


bottom of page