top of page

Gudstjänster kommande vecka (29 mars- 4 april)

Nu införs en gräns för samlingar på högst 50 personer i Sverige. Ja, vi kommer fira Orthros och den Gudomliga Liturgin på söndag i Heliga Konstantin och Helenas Kyrka MEN vi uppmanar alla att stanna hemma och bedja och lyssna på Livestreamen på Facebook. Om någon kommer till kyrkan trots att vi INTE rekommenderar detta så måste man hålla minst 2 meters avstånd till varandra och vi kommer låsa kyrkan om vi blir fler än cirka 20 i kyrkorummet. Vi serverar INTE kyrkkaffe. Efter Liturgin uppmanas alla att skyndsamt bege sig hem.


I kommande vecka firas hela Helige Andreas av Kretas botkanon på onsdag 1 april kl. 18 i Heliga Konstantin och Helenas kyrka i Stockholm och i Theotokos avsomnandes kapell i Uppsala.


Fredagen den 3 april firas Akatistoshymnen till Guds Moder kl. 18 i Heliga Konstantin och Helenas kyrka i Stockholm.Comments


bottom of page