BILDER 2008 

På palmsöndagens kväll bäres ikonen Kristus Brudgummen ut.

På onsdagen firas oljesmörjelsens mysterium. Oljan i ikonlampan, som i vanliga fall står på det Heliga Bordet (altaret) välsignas. Oljan står på en skål fylld med mjöl. Av mjölet bakas sedan prosfora (nattvardsbröd) att använda på den Stora och Heliga Torsdagen.

Solen strålar in när sakramentet firas!

På Stora och Heliga Torsdagens kväll firas "de tolv evangelierna". Korset, som under året står bakom det Heliga Bordet (altaret), bäres ut och ställes mitt i kyrkan.

Under ikonostasens ikoner står 5 röda rosor i en vas
för att symbolisera Kristi 5 sår.

Solen skiner över Kristi grav (epitafios) i Uppsala.

Solen skiner ned från kyrkans torn i Stockholm över graven före begravningsgudstjänsten (lördagens orthros) skall börja.

Kärt återseende!

Fader Stefanos har bakat speciella Antidoron för påsknatten!

När midnattgudstjänsten tagit slut tar Biskop Johannes ett ljus och tänder det från evighetsljuset på det Heliga Bordet (altaret). Han ger sedan den Nya elden till Fader Anders. Prästerskapet börjar sedan att sjunga: "Kommen och mottagen ljus från det aldrig tynande ljuset och ära Kristus, som är uppstånden från det döda." Draperiet på templon (ikonostasen) öppnas och prästerskapet kommer ut.

Elden ges åt de runt 200 som kommit för att fira Herrens uppståndelse!

Man förbereder påskprocessionen och börjar att sjunga: "Din uppståndelse Kristi Frälsare, lovsjunga änglarna i himmelen. Förläna också oss på jorden att med rena hjärtan prisa Dig."

När processionen gått runt kyrkan stannar man i narthex där evangeliet läggs på ett bord. Fader Anders läser påskevangeliet och intonerar sedan för första gången påskens troparion.

Påskkanon sjunges.

h

Cirka fem timmar senare är det dags att bryta den Stora fastan!

På påskdagen har de fem rosorna bytts ut till blommor i påskfärgen gult i Uppsala.

I Uppsala firas på påskdagen Agapevesper kl. 15.00.
Evangeliet läses på olika språk. Här på tyska.

Påskprocession i Uppsala!

Traditionsenligt kaffe med Princesstårta efter Agapevesper
hemma hos Fader Anders.

Fader Anders och Presbytera Britt.

Påskgodis hemma hos Fader Anders.

På fredagen när vi firar den Livgivande källan i Ljusa veckan firades liturgi i klostret och Moder Philothei bjöd på påskmåltid och vi knackade ägg.

Chistina, Moder Philothei och Anastasia bland blåsippor.


 Tillbaka till bildarkiv eller till  fler bilder 2008